Rehabilitacja po udarze jest wyjątkowo ważna kwestią, by jak najszybciej rozpocząć terapię kobiet po udarze. Od niej uzależnione jest bowiem kiedy i w jakim okresie chory wróci do starej sprawności. Udar jest trzecim pod względem śmierci po raku i dolegliwościach układu krążenia. Rozumiemy jak mnóstwo osób ma z nim do czynienia. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze powinna być rozpoczęta możliwe jak najszybciej pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Za udar w większości wypadków odpowiada zwężenie tętnic w mózgu, które odcinają dopływ krwi i zaburzają istotne funkcje życiowe. Rehabilitacja po udarze to przywrócenie chorego do czynności przed infekcją. W zależności co zostało uszkodzone, lekarz zaleca serie ćwiczeń. Potrafią one obejmować motorykę (paraliż lub niedowład, zaburzenia równowagi), zaburzenia poznawcze (pamięć, uwaga). Pacjent zwykle przestaje być kobietą samodzielną i jest skazany na współpracę rodziny. Wczesna rehabilitacja po udarze powinna być zastosowana jak prędko, kiedy stan chorego na to pozwala. Rehabilitacja po udarze możemy poznać 3 etapy:

  • 1.Wczesna rehabilitacja po udarze – etap pierwszy – czas profilaktyki funkcjonalnej. W tym okresie chory przebywa w szpitalu. Okres jej trwania bywa różny, zazwyczaj jest to od 1 do trzech tygodni.
  • 2. Rehabilitacja po udarze – etap drugi to rekonwalescencja. Są tutaj wprowadzenie ćwiczenia, aby chory mógł jak prędko wrócić do formy przed chorobą. Trwa on niezwykle różnie od 2 miesięcy nawet do roku.
  • 3. Rehabilitacja po udarze – etap trzeci tzw środowiskowy. Trwa on bardzo długo ponieważ choćby do kilkunastu lat. Polega na rehabilitacji w czynnościach wykonywanych przed chorobą

Wczesna rehabilitacja po udarze rezultaty:

  • wielkości i lokalizacji uszkodzenia mózgu w konsekwencji udaru,
  • stanu pacjenta przed udarem,
  • od kiedy zaczyna się rozpocznie rehabilitacja i fizjoterapia,
  • współpraca ze strony rodziny.

Doskonałą technologią jest rehabilitacja po udarze w domu. Wiadomo, że najatrakcyjniejszą pomoc osiągnie on w profesjonalnych ośrodkach, ale z różnych przyczyn nie każdy z nas może na to sobie zezwolić. Dlatego wczesna rehabilitacja po udarze w domu winniśmy przygotować środowisko i potrzebny sprzęt, tak by chory, mógł codziennie powtarzać ćwiczenia. Niezwykle kluczowe jest ponadto ponowne kształtowanie umiejętności wykonywania podstawowych, codziennych czynności, takich jak ubieranie się czy mycie. Ważnym elementem rehabilitacji poudarowej pozostaje bowiem odbudowanie u pacjenta poczucia wolności.

Jeśli chory wymaga koniecznej pomocy możemy również zatrudnić fizjoterapeutę który co parę dni będzie robił ćwiczenia. Istotne jest, aby praktyka była jego codziennością Samodzielne ubieranie się, kąpiel wszystko to co była w okresie robić przed udarem. Szacuje się, że tylko 30% kobiet po udarze odzyskuje pełną sprawność, natomiast jeśli fizjoterapia u nas była niesłychanie przydatna ten procent na 100% byłby większy. Stąd tak znaczące jest by rehabilitacja po udarze była dostępna dla wszystkich na szerokim poziomie.