Fizjoterapia po endoprotezie biodra jest niesłychaniewybitnie istotna i potrzebna, bez niej pacjent nie powróci do zdrowia szybko. Fizjoterapia po endoprotezie biodra musimy wyjaśnić czym jest najpierw zabieg. Zalicza się on do zabiegów operacyjnych, w jakim dochodzi do zastąpienie kości biodrowej i panewki sztucznym implantem. Fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na myśli stosowania zasadniczo z fizykoterapii, do której możemy zaliczyć:

  • zwiększenie siły mięśniowej
  • polepszenie ruchomości ścięgien
  • rozciągnięcie przykurczy
  • polepszenie efektywności i całkowitej kondycji osoby operowanej

Na samym wstępie już kolejnego dnia po zabiegu zaczyna się już fizjoterapia po endoprotezie biodra. Kolnym istotnym momentem jest edukacja chodzenia o kulach. Po operacji chory chodzi o balkoniku, później o 2 kulach a po 2/4 miesiącach po zabiegu kule może odstawić i próbować rozpocząć chodzić o własnych siłach .Wbrew pozorom nie jest to oczywista rzecz. Fizjoterapia po endoprotezie biodra w pierwszej dobie rekomendowane jest robienie prostych ruchów wahadłowych. Ćwiczenia robi się 3-4 razy na dzień w serii powtórzeń około 10-12. Po pierwszej dobie fizjoterapia po endoprotezie biodra polega na postawieniu do pionu pacjenta i rozpoczęciu zadań jak unoszenie nogi itp. Jak już opuśćmy klinikę następuje dalsza fizjoterapia po endoprotezie biodra. Po powrocie do domu fizjoterapia po endoprotezie biodra powinna odbywać się pod okiem rehabilitanta, który zadba o odpowiednia postawę. Istotne jest także wzmacnianie mięśni nogi, ale ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie i w dobry sposób. Kluczowy jest tutaj czas w którym zaczniemy robić ćwiczenia. Fizjoterapia po endoprotezie biodra https://med-coach.pl/szkolenia-kursy/on-line-endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego-wyzwanie-dla-pacjenta-i-terapeuty/336 będzie szybsza jeżeli ćwiczenia rozpoczniemy od razu. Często pacjenci boją się ich wykonywania z powodu na odczuwania dyskomfortu, jednak specjalista pomoże nam dostosować zakres zadań do naszych granic. Powinno się pamiętać, aby parę dni po zabiegu zachować zdrowy umysł i nie forsować się za dużo.
Fizjoterapia po endoprotezie biodra chodzenie o balkoniku, a kiedy o kulach?
Pierwsze parę tygodni po zabiegu niestety jesteśmy zmuszeni opierać nasz ciężar ciała na balkoniku, który ułatwi nam przemieszczanie się. Fizjoterapia po endoprotezie biodra na balkoniku powinna być dopóki dopóty nie wrócą nam energia i stabilność. Następnie lekarz zaleci nam przejście na 2 kule i zaczęcie nauki schodzenia po schodach. Dla kobiet zdrowych nie stanowi to kłopotu jednak u osób po takich operacjach często jest to wyjątkowo ogromny kłopot, nie tylko fizyczny, lecz przede wszystkim psychiczny. Pokonanie własnych słabości może niestety troszkę trwać. Fizjoterapia po endoprotezie biodra i nauka chodzenia nie należy do prostych.

Na wstępie musisz podpierać się poręczy i stawiać nogę wyłącznie na ten sam stopień , a następnie dokładać drugą. Nigdy nie próbuj tego na przemian Twój organizm nie jest jeszcze na to gotowy. Czas fizjoterapia po endoprotezie biodra to jakieś 4 miesiące. Natomiast u niektórych może trwać krócej. Istotne jest abyśmy się do wymagań specjalisty i ćwiczyli regularnie.