Microdiscektomia polega na mało inwazyjnym operacji kręgosłupa, jaki posiada zniwelować dyskomfort w jego zakresie. Jest jedną spośród najczęściej robionych zabiegów. Stosuje się do niej mikroskop operacyjny, żeby uzyskać jak najpotężniejsze powiększenie. Microdiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 polega na odciążeniu nacisku na korzeń nerwowy. To właśnie w zasadniczej liczbie on przyczynia się za czucia bólu pleców przez chorego. Używa się ją, gdy wystąpiło znaczne przemieszczenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego oraz nie ma okazji jego zlikwidowania różnymi technologiami. Microdiscektomia może być wykonywana prywatnie w cenie około 12 tysięcy za zabieg. Na NFZ jest również wykonywana jednak czas oczekiwania może okazać się niezwykle długi. Microdiscektomia to zasadniczo choroby związane z przepukliną krążka międzykręgowego stworzone są przede wszystkim uciskiem na korzenie nerwowe oraz rdzeń kręgowy. Ze względu na rodzaje przepukliny możemy poznać 3 zasadnicze stopnie:

 • protruzja
 • ekstruzja
 • sekwestracja

Ból, który odczuwają chorzy może powodować wielki dyskomfort. Powiększa się on podczas wysiłku czy kichania. Występujący się wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, może powodować nacisk na nerw oraz ból. Microdiscektomia na czym polega zabieg.? Przeprowadzana jest ona w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie jest świadomy co się z nim dzieje. Oddycha za pomocą respiratora, ponieważ wszystkie mięśnie są wiotkie. Specjalista wykonuje nieduże nacięcie około 2 cm. Mikrodiscektomia polega na wyeliminowaniu fragmentu jądra miażdżystego, zwanego potocznie dyskiem. Czas całej operacji jest różny. Zazwyczaj zabieg trwa około 2 h. W pierwszej dobie po operacji chory jest stawiany na nogi, a w drugiej dobie wypisywany do domu. Microdiscektomia – przepuklina krążka a leczenie farmakologiczne? Wszystkiej tabletki powinny być przepisywane pod opieką specjalisty.

Kluczowe jest żeby, korzystać również a tabletek rozkurczających. Ale pamiętajmy jeżeli dyskomfort staje się niezwykle intensywny to powinniśmy pomyśleć o zabiegu. Lekcja właściwego unoszenia towarów jak np zakupu będzie w tym przypadku konieczna. Przedmioty powinny być unoszone tylko przy wyprostowanym kręgosłupie. Powoduje to ciągłe rozproszenie sił oddziałujących na kręgosłup oraz przeciwdziała nierównomiernemu uciskowi. Microdiscektomia kiedy powinno się przeprowadzić operacje:

 • ulokowanie przepukliny w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i nacisku na korzeń nerwowy;
 • zaburzenia odczuwania w kończynach dolnych, jakie są wywołane systemem korzeniowym na tle wypukliny krążka międzykręgowego,
 • osłabienie funkcji motorycznej mięśni stopy bądź podudzia,
 • upośledzenie funkcji pęcherza moczowego,
 • zaburzenia wypróżniania,

Microdiscektomia jak każdy zabieg choć mało inwazyjny może nieść ze sobą komplikacje. Do najliczniejszych należą:

 • infekcja,
 • uszkodzenie korzenia nerwowego,
 • uszkodzenie worka oponowego,
 • dyskopatia nawrotowa,

Microdiscektomia czy warto udać się na zabieg. Na 100% tak, bowiem często ból może prowadzić na zaburzenia w tradycyjnym funkcjonowaniu.