Microdiscektomia jest to troszkę inwazyjny zabieg chirurgiczny, jaki ma za zadanie złagodzić objawy dyskomfortu pleców. Jego obowiązkiem jest obniżenie bólu nerwów na kręgosłup. Microdiscektomia jest wielokrotnie wykonywanym według statystyk operacją chirurgicznym. Używa się do jej wykonania mikroskopu, dzięki jakiemu potrafimy dobrze wyciąć zniszczony krążek międzykręgowy. Microdiscektomia służy nie tylko zniwelowaniu dyskomfortu pomiędzy kręgowych, lecz także zniwelowaniu napięcia w zakresie kończyn dolnych. Microdiscektomia jest zabiegiem szybkim oraz rzadko przynosi ze sobą powikłania, gdyż chirurg nie ingeruje głęboko w układ kostno-mięśniowy. Mikrodiscektomia stanowi odmianę używanych powszechnie metod laparoskopowych. Mikrodiscektomia https://med-coach.pl/filmy/microdiscektomia-maly-zabieg-duze-wyzwanie-dla-terapeuty-i-pacjenta/274 jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym pod pełną narkozą. Pacjent układa się komfortowo na boku, gdzie robione są badania z daniem kontrastu, jakie bezpośrednio określają miejsce operacji. Powszechnie używa się tutaj rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Mikrodiscektomia polega na wykonaniu nacięcia skóry wokół 2-3 cm. Następnie mięśnie odchodzące od charakteru są odciągane, aby chirurg miał dostęp do struktur kostnych. Po dostaniu się do kanału kostnego lekarz wycina zniszczony dysk czy przepuklinę. Zabieg nie trwa długo maksymalnie 2h, gdzie w pierwszej dobie chory zostaje postawiony do pozycji| stojącej. Później doby najczęściej wychodzi się już do domu. Mikrodiscektomia jest właściwie zabiegiem bezinwazyjnym, a ryzyko powikłań to tylko kilkanaście procent. Pacjent może czuć ból i mieć kłopoty z poruszaniem się. Może także pojawić się ból podczas siedzenia.
Microdiscektomia przeprowadzana jest najczęściej:

  • lędźwiowego systemu korzeniowego
  • osłabienia napięcia mięśniowego w nogach lub podudziach
  • zaburzenia czucia w nogach

Microdiscektomia jak prezentuje się rehabilitacja?
W okresie pierwszych 3 tygodni należy udać się do rehabilitanta. Te pierwsze tygodnie są najistotniejsze. Najodpowiedniejszym wyjściem jest tu seria krioterapii, która minimalizuje opuchliznę i zmniejszy ból.

W czasie rehabilitacji po microdiscektomia polecane są także elektrostymulację, ćwiczenia rozciągające, czy rozmaitego rodzaju treningi związane z utrzymaniem prawidłowej postawy lub chodzenia. Rekomendowane są również mobilizacja opony twardej rdzenia kręgowego, treningi bierne rozciągające mięśnie stawu biodrowego
Microdiscektomia a nawroty czy zdarzają się często? Jak wszelki zabieg ponosi ze sobą ryzyko, ze po pewnym czasie ból może powrócić. Jednak według statystyk tyczy toż około 10% wszystkich operowanych. Dzieje się toż kiedy twój dysk może ponownie spaść do kanału kręgowego. W czasie operacji nie każde części dysku mogły zostać wyczyszczone.
Microdiscektomia a powikłania.
Jak każdy zabieg niesie ze sobą powikłania, jakie potrafią zdarzyć się w okresie operacji. Utrata krwi, reakcja alergiczna na narkozę cz takie, które są bezpośrednio związane z – microdiscektomia:

  • uszkodzenie korzenia nerwowego (do 8% przypadków);
  • uszkodzenie worka oponowego
  • zakażenie bakteryjne podczas zabiegu lub po nim.