Fizjoterapia po COVID po przebyciu dolegliwości, staje się ona niezbędna pośród osób, które miały styczność z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, niedobre samopoczucie czy uczucie ciągłego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą trwać nawet przez rok od zarażenia. Rehabilitacja po COVID jest ważna do jak najszybszego pozbycia się niepokojących objawów, więc im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tym lepiej dobrane formy leczenia. Szczególnie ważne jest też niebagatelizowanie objawów, gdyż w wielu przypadkach potrafią się one zwiększać z czasem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a nadal borykają się z poważnymi objawami, powinny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, ponieważ objawy potrafią się różnić w zależności od osoby. Dlatego też|też wcześniejsza pomoc z rehabilitantem jest istotna, aby opracować spersonalizowany plan działania oraz terapii. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg nowych zabiegów, spośród jakich niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich skuteczność a zalety dla chorych. Oto kilka popularnych sposobów stosowanych w okresie fizjoterapii po COVID:
Rehabilitacja po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię i terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może posłużyć w ograniczeniu dyskomfortu i polepszeniu krążenia krwi oraz limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia i zniwelowanie stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową może być efektywną technologią w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i zwiększeniu procesu naprawy tkanek.
2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID charakterystyczne są również treningi relaksacyjne, które mają na celu zniwelowanie stresu, polepszenie samopoczucia i regulację pracy organizmu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza czy technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w chorobach powiązanych z długotrwałym stresem i poprawiać ogólną kondycję umysłową oraz fizyczną pacjenta.

Professional physiotherapists working with patients in rehabilitation center


3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest kolejną prostą techniką stosowaną w rehabilitacji po COVID-19. Polega ona na zastosowaniu nowych metod manualnych przez lekarza w celu poprawy kierunku ruchu, zmniejszenia napięcia mięśniowego i zmniejszenia dyskomfortu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich i rozciąganie mięśni, a wszystko to robione jest zgodnie z osobistymi sprawami pacjenta.
Wszystkie te techniki potrafią być pomocne w rehabilitacja po COVID , jednakże ostateczny wybór zabiegów powinien być uzgodniony z lekarzem, który dopasuje terapię do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Kluczowe jest też regularne monitorowanie postępów i dopasowanie planu fizjoterapii w miarę potrzeb.