Fizjoterapia po COVID po przebyciu choroby, staje się ona niezbędna wśród osób, jakie miały kontakt z wirusem. Długotrwałe dolegliwości, takie jak duszności, niedobre samopoczucie czy uczucie ciągłego zmęczenia, mogą dotyczyć osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2. Komplikacje po COVID-19 mogą występować nawet przez rok od zarażenia. Rehabilitacja po COVID jest istotna do jak najszybszego pozbycia się uciążliwych objawów, zatem im wcześniej zostanie podjęta fizjoterapia po COVID , tym lepiej dopasowane formy leczenia. Szczególnie ważne jest też niebagatelizowanie objawów, ponieważ w wielu przypadkach mogą się one nasilać z okresem, zamiast ustępować. Osoby, które przeszły COVID-19, a wciąż borykają się z silnymi objawami, powinny rozważyć podjęcie fizjoterapii. Fizjoterapia po COVID powinna być przystosowana do indywidualnych potrzeb każdego chorego, ponieważ objawy mogą się różnić w zależności od osoby. Dlatego też|też wcześniejsza pomoc z rehabilitantem jest istotna, aby przygotować spersonalizowany cel leczenia oraz fizjoterapii. Rehabilitacja po COVID obejmuje szereg nowych zabiegów, spośród jakich niektóre cieszą się większą popularnością ze względu na ich skuteczność a zalety dla chorych. Oto kilka znanych sposobów stosowanych w momencie fizjoterapii po COVID:


Rehabilitacja po COVID – zabiegi fizykalne: Zabieg te obejmują: leczenie prądem, laseroterapię i terapię falą uderzeniową. Leczenie prądem może posłużyć w obniżeniu dyskomfortu i polepszeniu krążenia krwi i limfy. Laseroterapia może przyspieszyć proces gojenia i zniwelowanie stanu zapalnego. Terapia falą uderzeniową może być dobrą metodą w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i zwiększeniu procesu regeneracji tkanek.
2. Treningi relaksacyjne: W ramach rehabilitacja po COVID charakterystyczne są też treningi relaksacyjne, jakie mają na celu zniwelowanie stresu, polepszenie samopoczucia i regulację pracy organizmu oddechowego. Metody takie jak joga, trening autogenny Schultza lub technika głębokiego oddychania mogą przynosić ulgę w dolegliwościach połączonych z długotrwałym stresem i zwiększać ogólną kondycję umysłową i fizyczną pacjenta.
3. Fizjoterapii po COVID – terapia manualna: jest nową popularną formą wykorzystywaną w terapii po COVID-19. Polega ona na zastosowaniu różnych metod manualnych przez fizjoterapeutę w celu polepszenia kierunku ruchu, zmniejszenia napięcia mięśniowego i zmniejszenia dyskomfortu. Terapia manualna może obejmować techniki mobilizacji stawów, masaż tkanek głębokich i rozciąganie mięśni, a wszystko to przeprowadzane jest zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.
Wszelkie te techniki mogą być dobre w rehabilitacja po COVID https://med-coach.pl/filmy/fizjoterapia-osob-po-przebyciu-covid-19/276 , jednakże ostateczny wybór zabiegów winien być uzgodniony z fizjoterapeutą, który dopasuje terapię do osobistych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Istotne jest też systematyczne monitorowanie postępów i dostosowywanie planu rehabilitacji w miarę potrzeb.